Pierogi z jagodami

Pierogi z jagodami

  • 16 lipca 2010

Od lat dziecięcych pamiętam jak robiliśmy pierogi z jagodami. Zaczynało się od pójścia do lasu. Mama i nasza banda. Po takich kilku godzinnych zbiorach przywoziliśmy 5 kanek jagód,  jak nie więcej. Mi najoporniej szło zbieranie jagód do koszyczka. Ale za to byłam najbardziej fioletowa. Częściej jagody trafiały do mojej buzi. Następnie w domu było wielkie przebieranie owoców. A Mama przygotowywała ciasto. Dużo ciasta. Bo chętnych było sporo a teraz jest jeszcze więcej. Dziewczyny siadały i klepały pierogi 😉 Wychodziło ok 200 sztuk.

A dziś, w kolejnym roku, smaki z dzieciństwa powróciły. Na szczęście pierogi smakują tak samo i sos jest równie smakowity.

Składniki na ciasto:

  • 1 kg mąki
  • 1 l mleka

Składniki na sos:

  • 1/2 kg cukru
  • 1 szkl mleka

Przygotowanie:

Jagody należy wypłukać i przebrać.

Z mąki i mleka wyrabiamy ciasto. Dzielimy na 2 części i każdą jeszcze na pół. Z 1/4 ciasta rolujemy wałek i dzielimy na ok 24 części. Wałkujemy placki. Na każdego placek dajemy ok łyżeczki jagód. I robimy pierogi.  Z całości powinno wyjść ok 95 pierogów.

Cukier wsypujemy do garnka i stapiamy. Gdy się zarumieni dolewamy bardzo ostrożnie 1/4  mleka. I dolewamy tak samo resztę. W czasie gotowania cukier powinien się rozpuścić całkowicie.

Smacznego!


4 Comments

  1. Mirabellka

    Ja tez ledwo pamiętam babcine pierogi z jagodami. Teraz czasem chodzę na takie pierożki do Starego Młynu. Dzieciństwo się przypomina, choc wiadomo, że nikt nie zrobi takich pierogów jak babcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>